dbasiewicz@knwteam.pl

Daria Basiewicz

 30% zniżki 

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Uzyskaj zniżkę na pakiet premium

Copywriting Daria Basiewicz

Wolumen jest jednym ze sposobem, aby podejrzeć, co na giełdzie robią tzw. smart money, czyli naprawdę duzi gracze. Pozwala to zweryfikować fałszywe przebicia i pozwala uniknąć pułapek zastawionych na niedoświadczonych inwestorów na rynku.

 

Czym jest wolumen?

Wolumen to aktywność inwestorów na rynku w danym przedziale czasowym. Określa on ilość zawartych transakcji, a to pozwala doświadczonym graczom podejrzeć, kiedy do gry przystępują instytucję i osoby o naprawdę dużym portfelu, co będzie miało duży wpływ na dalsze kształtowanie się ceny.

 

Nigdy nie ufaj wybiciom niepotwierdzonym wolumenem!

Gdy cena pokonuje ważny opór, jednak nie jest to związane ze znacznie zwiększonym wolumenem, powstaje zasadnicze pytanie - czy to wybicie rzeczywiście ma siłę, która ukształtuje nowy trend? Kiedy do gry wchodzą smart money, nie zamierzają szybko pozbywać się akcji przy pierwszej korekcie ceny. Kto zatem będzie pchał cenę w górę, jeśli zabrakło aktywności rekinów na rynku?

 

Stan Weinstein twierdzi, że na wybiciu obroty powinny być minimum 3 razy większe niż średnie z 5 ostatnich świec je poprzedzających. Jeszcze lepiej, kiedy duży wolumen jest kontynuowany na kolejnych, jeszcze wyższych świecach. Jest to najlepszy sygnał potwierdzający, że świeży kapitał napływa i mamy do czynienia ze swoistą paniką kupna. Wystąpienie takiego zjawiska może wiązać się również z chęcią pokrycia pozycji krótkich na rynkach terminowych.

 

Wolumen podczas spadków

Znaczne zwiększenie wolumenu na przebiciu, a następnie niskie obroty na korekcie to silny sygnał, że trend ma siłę, aby utrzymać się na dłużej. Duzi gracze nie sprzedają swoich walorów na okresowych spadkach. Jednak w przypadku, kiedy na korekcie mamy do czynienia z wysokimi świecami spadkowymi, możemy przypuszczać, że smart money szybko realizują zyski i kontynuacja trendu stoi pod dużym znakiem zapytania. Najczęściej winnymi takiej sytuacji są czynniki fundamentalne.

 

Koniec wzrostów a wolumen

W przeciwieństwie do trendu wzrostowego, aby rozpocząć trend spadkowy, nie potrzeba wzrostu wolumenu. Smart money mogą ukryć swoje działania przeciwko wzrostom podczas konsolidacji, gdzie stopniowo pozbywają się danego waloru. W niedługim czasie pobyt stopniowo opada i kurs akcji załamuje się pod własnym ciężarem. To trochę jak gotowanie żaby - mali inwestorzy nie są świadomi, że sytuacja coraz bardziej obraca się przeciwko nim. Jeżeli przy spadkach występują podwyższone obroty, jest to sygnał zdecydowanie do sprzedaży waloru. Wysoki wolumen na spadkach świadczy o determinacji dużych graczy do pozbycia się kapitału i nie wróży raczej nic dobrego.

 

 

Cztery fazy rynku według Richarda Wyckoffa

https://in.investing.com/

źródło: https://in.investing.com/

 

Selling Climax - to czas, w którym inwestorzy są negatywnie nastawieni do danego waloru, a wszystkie wskaźniki generują sygnały spadkowe. Po ustanowieniu najniższego dołka następuje odbicie, które przechodzi z kolei w konsolidację.

 

"Uklepywanie dna" w postaci trendu bocznego, służy akumulacji kapitału przez dużych graczy. W tej fazie mogą występować również fałszywe wybicia dołem, które są niczym innym jak prowokowaniem pozostałych inwestorów do reakcji. Fałszywe wybicia następują zazwyczaj przy niskim wolumenie.

 

Wybicie - w końcu następuje wybicie na zwiększonym wolumenie, a po nim najczęściej korekta i ponowny rajd w górę. Korekty powinny odbywać się na zmniejszonych obrotach.

 

Buying Climax - po osiągnięciu szczytu na zwiększonych oborach, cena uspokaja się i przechodzi w trend boczny, gdzie smart money wyprzedają powoli aktywa, a niedoświadczeni inwestorzy często wpadają w szał zakupowy, traktując zaistniałą sytuację, jako dobrą okazję do kupna. To czas, gdzie akcje często dostają rekomendację i kuszą mniejszych graczy do zakupów waloru, który zaraz ma spaść z piedestału. W tej fazie możliwe są fałszywe wybicia górą.

 

Break the ice - ostatecznie smart money pozbywają się waloru, a cena pod własnym naporem zaczyna spadać. Po krótkiej korekcie rozpoczyna trend spadkowy.

 

 

 

Wolumen

28 marca 2021